Géczi Erika
Fazekas Valéria 2006.07.17. 22:39
Szőke, csinos, színpadra illő fiatal nő. De nincs benne szemernyi elbizakodottság sem, pedig két emberre való sikert ért már el. A Kormorán zenekar népszerű énekesnője, egykori kajakos világbajnok, olimpiai ezüstérmes.
Géczi Erika |
2005 23. heti szám |
2005. június 7., kedd 14:45 |
1459 olvasás |
|
Szőke, csinos, színpadra illő fiatal nő. De nincs benne szemernyi elbizakodottság sem, pedig két emberre való sikert ért már el. A Kormorán zenekar népszerű énekesnője, egykori kajakos világbajnok, olimpiai ezüstérmes. |
|
Tehetségnek sem volt szűkében, de eredményeit nyilván annak az életfilozófiának is köszönheti: bármit csinál, mindig jobb és még jobb akar lenni. S ha valakit fölfelé röpít a vágy, az előbb-utóbb el is éri a célját.
A zene szeretetét otthon, a családban oltották belé. Édesanyja egy bendzsózenekarban játszott, édesapja az operák szerelmese volt. Azután kincset érő ajándék érkezett egy amerikai nagybácsitól, két Elvis Presley-lemez. Bátyjával rongyosra táncolták a szőnyeget a nagyszerű muzsikára.
Erika először mégis a sportot választotta. Érdekelte az atlétika, a tenisz, mígnem barátnője elvitte kajakozni. Ezzel meg is pecsételődött a sorsa.
– „Halak csillagjegyben születtem, vonzódom a vízhez, talán ezért választottam ezt a sportot” – adja magyarázatát egykori döntésének. Tizenöt évesen kezdett járni a BSE vízitelepre, négy esztendő után mutatkoztak a jelentősebb eredmények. Meghatározó élmény volt számára, amikor bekerült az Ifjúsági Bajnokság országos döntőjébe. Rövidesen junior válogatott lett, egyesben, párosban is nyert bajnokságot. Legnagyobb sikere 1986-ban a felnőtt válogatott színeiben, négyesben, Kőbán Ritával, Rakusz Évával és Mészáros Erikával világbajnok lett. 1988-ban ugyanez a csapat második helyezést ért el a szöuli olimpián.
Nyolcéves felnőtt válogatottsága alatt Erika minden világversenynek részese lehetett, s egy kivétellel mindenhonnan hozott haza érmeket. Sportpályafutása közel tizenöt évig tartott. Volt ereje váltani, mert úgy gondolta, sok szép dolog van még a világon, amivel szeretne megismerkedni, foglalkozni.
A sporttól mint mindenki, ő is sokat kapott. Általa tanulta meg legyőzni félelmeit. Mégpedig úgy, hogy megtette mindazt, amitől tartott. Ha nagy volt a szél, ha hatalmas hullámokat vetett a Duna, csak azért is kiment kajakjával a vízre. Megesett, hogy felborult. De sikerült megedzenie akaratát, sikerült még több lelkierőt gyűjtenie. Egy szomorú emléke azért maradt a kajakos múltból. Az „ő olimpiája” a Los Angeles-i olimpia lett volna, 1984-ben. Ám azt a versenyt hazánk, más szocialista országokkal együtt, bojkottálta. A sportolók joggal érezhették, hiábavaló volt a rengeteg edzés, a rengeteg munka. Mivel Erika elvégezte a Testnevelési Főiskolát, sőt megszerezte a szakedzői képesítést is, az aktív versenyzés befejezése után fiatalokkal foglalkozott egyesületében, majd a KSI-ben. Közben egyre jobban belevetette magát a zenei életbe. Először a Bojtorján együttesben énekelt, majd a Rockfortban. Egy önálló albumot is kiadott, T. Lukács Ágnes grafikáival és Máthé József verseivel „Megfestett érzések” címmel, mint GLM-produkció. Végül a Kormoránhoz szegődött. Koltay Gergellyel 1996-ban, a Honfoglalás című film készítése során került kapcsolatba. Szabó Csillával együtt adták elő a film záródalát, a Szállj, szállj sólyomszárnyán című számot, amelyet eredetileg Demjén Ferenc énekelt a filmben. A filmzenét tartalmazó hanghordozóra a Géczi Erika–Szabó Csilla változat is fölkerült és nagy sikert aratott. Erika számára azóta ez a kedvenc, a numero 1-es dal.
Ettől fogva Koltay Gergely bevonta őt is a műhelymunkába, amely egyre intenzívebb a Kormorán zenekar életében. 2000 óta egyre több a siker, a koncert, a zenei kiadvány. Kilenc muzsikus egy csapat immár ötödik éve: Géczi Erika, Tóth Renáta és Mr. Basary énekel, Gáspár Álmos a hegedű, Szabó Miklós a gitárok, Zsoldos Tamás a basszusgitár, Szűts István a billentyűs és Koltay Gergely a fúvós hangszerek mestere.
A Kormorán zenéjét – mondja Erika – nem lehet megunni. A folkrock műfaj pedig nagyszerű lehetőséget kínál arra, hogy a dalok szövegével értéket közvetítsenek, érzelmeket ébresszenek, s rádöbbentsék a hallgatóságot a szeretet fontosságára.
– Ha nincs szeretet – mondja Erika –, akkor kezdődnek a bajok, a háborúk a világban. Ha megnyilvánul ez az érzés, közel kerülnek egymáshoz az emberek, és nincs erőszak, nincs gonoszság.
Ez a fajta mentalitás sokak számára vonzó, ezért egyre népszerűbb a zenekar. Sőt, megalakult a Kormorán Baráti Kör is, amelynek aktív tagjai menedzser szerepet is vállalnak az együttes mellett. Az ő áldozatos munkájuknak köszönhető, hogy idén is megrendezhetik a Testnevelési Egyetemen a Kormorán-koncertet június 11-én, összekötve egy kellemes családi délutánnal, sok zenével és gyermekprogramokkal. A nyár szintén mozgalmasnak ígérkezik, három hónapon át járják majd az országot, szórakoztatják a közönséget. De a nagy álom még várat magára. Ami nem más, mint egy hatalmas koncert a Sportarénában. |
|
Fazekas Valéria
|